Tom 2
2014Po roku oddajemy do rąk czytelników drugi numer Studia Theologica Pentecostalia — zielonoświątkowego czasopisma naukowego. Nie odchodzimy od przyjętego zamiaru i kontynuujemy publikację artykułów, które traktują o kwestiach istotnych dla zielonoświątkowców. Nasi autorzy w naukowy sposób analizują tematy aktualne dziś, i tak na przykład Oliwer Cieślar bada relację między aktywnością charyzmatyczną a wzrostem kościoła, natomiast Kamil Hałambiec przybliża nam problematykę służby apostolskiej. Z kolei Mieczysław Czajko i Wojciech Gajewskipiszą o osobach i instytucjach, które w poprzednim stuleciu miały duży wpływ na rozwój polskiego pentekostalizmu.
Uzupełnieniem tego zestawu są artykuły Leszka Jańczuka opisującego fenonem profetyzmu w literaturze rosyjskiej, Marka Kurkierewicza przybliżającego nam szczególne wątkiz literatury qumrańskiej, Andrzeja Migdy i Natalii Jureczko, którzy śledzą historię powstania okrzyku „hip, hip hurra” orazAlfreda Palli, który zabiera głos w dyskusji nad początkami państwa Izraela.
W tym numerze publikujemy także tekst Edwarda Czajko, który portretuje sylwetkę Nicholasa Poystiego i jego synów,list Olega Łatyszonka będącego odpowiedzią na artykuł Leszka Jańczukaz poprzedniego numeru, a także wspomnienia autobiograficzne Alfredy Pręgowskiej, które jednocześnie wiele mówią o warszawskich zielonoświątkowach. Numer zamyka kronika roku akademickiego Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej.
Życzymy miłej lektury!
Opublikowane: 14 lutego 2014
Wstęp
Od Redakcji
Artykuły
Studium zależności między aktywnością charyzmatyczną a wzrostem Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce
Prezbiter Aleksander Rapanowicz - droga cierpienia Część II
Instytut Biblijny w Gdańsku. Dzieje i charakter seminarium pentekostalnego w okresie międzywojennym
Służba apostolska w Kościele XXI wieku
Fenomen profetyzmu w literaturze rosyjskiej XIX i początku XX wieku
Wątki eschatologiczne w zachowanych fragmentach peszeru do Księgi Izajasza 4Q161/4QpIsª
Hip, Hep, Hurrah - okrzyk zwycięzców czy zawoalowany antysemityzm
Narodziny i pogrzeb biblijnego minimalizmu
Recenzje
Leszek Jańczuk, Chrześcijanie Wiary Ewangelicznej na Podlasiu w latach 1928-1953, „Studia Theologica Pentecostalia” 2013, t. 1, Rocznik Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej, s. 95-148
Andrzej Sarnacki, Religia w koncepcji udanego życia: ruchy pentekostalne w Ameryce Łacińskiej, „Anthropos?" t. 20/21, s. 36-47
Varia
Nicholas Poysti i jego synowie jako interdenominacyjni ewangeliści ewangelikalni
Listy
Zielonoświątkowcy w Łuce
Wspomnienia własne na tle historii zielonoświątkowców w Warszawie
Kronika
Kronika roku akademickiego 2013/2014