Tom 3
2015Jesteśmy dumni z tego, że możemy do rąk Czytelników oddać trzeci już numer Studia Theologica Pentecostalia. Nie ustajemy w zadaniu naukowego opisu otaczającej nas rzeczywistości. W tym numerze przyjmujemy nieco szersze spektrum analiz, poza artykułami traktującymi ściśle o różnych aspektach świata zielonoświątkowego, zamieszczamy także teksty o ewangelikalizmie, którego ruch pentekostalny jest częścią.
Mieczysław Czajko kontynuuje przybliżanie nam zielonoświątkowej historii z perspektywy Szczecina – tym razem przez pryzmat ekumenizmu. Leszek Jańczuk opisuje branhamistów, ich historię i oddziaływanie.
Kolejni czterej autorzy z dużą odwagą piszą o tym, co aktualnie jest ważne w ewangelikalnym świecie. Marek Kamiński postuluje pilne zajęcie się zagrożeniem wykorzystywania seksualnego, Wojciech Kowalewski wskazuje na problemy, które pociąga za sobą psychomanipulacja w Kościele, nakreślając przy tym sposoby walki z jej skutkami, a Piotr Karaś zabiera głos w dyskusji nad rozwodami i powtórnymi małżeństwami. Zbigniew Pasek diagnozuje polski ewangelikalizm w ćwierćwiecze istnienia wolnej Polski. W zupełnie inny obszar analitycznej filozofii religii i teologii zabiera nas Jacek Siemieniuk, który pyta, czy wiara w to, że Bóg jest „pośród nas” oznacza, że Bóg ma ciało?
Numer zawiera również recenzję, interesującą hipotezę powstania Księgi Rodzaju, sylwetkę Donalda Gee, oraz kronikę roku akademickiego 2014/2015.
Życzymy miłej lektury!
Opublikowane: 1 stycznia 2015
Artykuły
Zielonoświątkowcy i szczeciński ekumenizm
Branhamizm w Polsce
Dola i niedola kobiet w polskich Kościołach ewangelikalnych
Czy problem pedofilii dotyczy polskich Kościołów ewangelikalnych?
Ewangelikalizm a psychomanipulacja
Rozwody i powtórne małżeństwa jako praktyczne wyzwanie w Kościołach ewangelikalnych
Kondycja ewangelikalizmu polskiego w ćwierćwiecze wolnej Polski 1989-2014
Między realizmem a non-realizmem wszechobecnego Boga. Studium z analitycznej filozofii religii
Recenzje
Kurowski K., Ewangelikalne tsunami: Zmiana religijna w Ameryce Łacińskiej XX wieku, „Ameryka Łacińska" 1
Varia
Tabliczkowa hipoteza powstania Księgi Rodzaju
Donald Gee - Apostoł Równowagi
Kronika
Kronika Roku Akademickiego 2014/2015