INSTYTUT ROZWOJU KOŚCIOŁA
Celem IRK-WSTS jest prowadzenie akademickiej działalności badawczej jak również dydaktycznej realizowanej w trakcie zajęć: Duchowości Pentekostalnej, Szkoły Charyzmatycznej, Szkoły Misyjnej, Szkoły Liderów. Pragniemy także poprzez cykle szkoleń, warsztatów i seminariów pomagać lokalnym społecznościom w dążeniu do współpracy i wzajemnych relacji zmierzających do zrównoważonego rozwoju pięciorakiej służby w Kościele.
Skupiamy się na rozwoju osób, służb, kościołów i organizacji wyposażając w skuteczne narzędzia pozwalające efektywnie realizować powołanie jednocześnie unikając mechanicznego przenoszenia rozwiązań, które sprawdziły się w innych społecznościach i skupiając na stosowaniu uniwersalnych zasad wzrostu Kościoła w jego unikalnej lokalnej sytuacji.
Prowadzimy również projekty:
MISJA
Wzorem chrześcijańskich instytutów skupiamy się na rozwijaniu tych cech Kościoła, które sprzyjają jego wzrostowi. Badania pozwoliły wyodrębnić osiem takich cech, nazywanych cechami jakościowymi. Są to:
Umacniające Przywództwo
Umacniające przywództwo to zwrócenie uwagi na wzmacnianie kompetencji członków lokalnych społeczności zmierzające do delegowania odpowiedzialności przez przywódców. To działalność zmierzająca do skoncentrowania nie tylko na celu, ale również na relacjach uwalniających członków społeczności do efektywnej służby.
Służba Wykorzystująca Dary
Pragniemy wyposażyć ludzi w narzędzia pozwalające im rozpoznać i skutecznie rozwinąć talenty i ponad naturalne obdarowanie tak, by byli oni zdolni do służby zarówno w lokalnym Kościele, jak i w instytucjach lokalnych miejscowości.
Entuzjastyczna Duchowość
Entuzjastyczna duchowość to działalność zmierzająca nie tyle do radosnej atmosfery przeżywania praktyk religijnych, ile do odkrycia pełni Boga przenikającego codzienność i obecnego w jej wszystkich wymiarach.
Funkcjonalne Struktury
Rzadko zdajemy sobie sprawę z obecności wielu struktur ułatwiających nam codzienną egzystencję. Czy myślimy tak o papierowym kubku ułatwiającym nam wypicie kawy na stacji benzynowej? Taka konstrukcja jest pomocna jedynie wówczas, gdy jest użyteczna. Podobnie struktury kościelne muszą być oparte na zdrowych elastycznych strukturach promujących edukację, wzrost i skierowanie do służby osób posiadających odpowiednie duchowe kompetencje.
Inspirujące Nabożeństwa
Służba uwielbienia jako stylu życia promująca twórczość we wszystkich aspektach sztuki. Nabożeństwo to czas wysycony nie tylko liturgiczną aktywnością muzyczną i homiletyczną, ale przede wszystkim sensualną obecnością Boga.
Holistyczne Małe Grupy
Uwagę skupiamy tutaj na transgresyjnym podejściu do prywatnej praktyki duchowej oraz na sposobach zastosowania jej efektów w zewnętrznej codzienności. Innymi słowy, postaramy się dać odpowiedź jak praktykować chrześcijaństwo w przestrzeni niezwiązanej z organizacją kościelną.
Ewangelizacja Nakierowana na Potrzeby
Ewangelizacja nakierowana na potrzeby to działanie skoncentrowane na pytaniach i oczekiwaniach osób, z którymi chcemy podzielić się naszą wiarą. Nie chcemy odpowiadać na pytania, których nikt nie zadaje, jednocześnie będąc gotowymi do wytłumaczenia się z naszych przekonań. Pamiętamy, że dla niektórych ludzi wartości reprezentowane w naszym życiu będą jedyną Biblią, jaką przeczytają. Zgodność tego, co widzą z tym, co od nas słyszą, będzie dla nich często decydujące o przyjęciu lub odrzuceniu naszego świadectwa.
Serdeczne Relacje
Serdeczne relacje to manifestacja i doświadczanie chrześcijańskiej miłości, zamiast tylko mówienia o niej. Takie rozpoczynające się od zwykłej uprzejmości i pokory wobec innych relacje prowadzą do jakościowego wspólnego spędzania czasu.
Kościoły, które osiągają wysoki poziom w każdej z tych cech w przeważającej mierze doświadczają także wzrostu liczbowego.
Aby osiągnąć powyższe cele definiujemy problemy, szukamy mocnych i słabych stron dotychczasowych rozwiązań, konstruujemy plany działania i udzielamy wsparcia podczas ich wdrażania.
Dyrektor Instytutu
Rozwoju Kościoła
dr Andrzej Migda
FORMULARZ KONTAKTOWY
Masz pytanie? Napisz bezpośrednio na irk@wsts.edu.pl lub napisz wiadomość tutaj, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.